Uzlabojot valodas prasmes, spējam labāk formulēt domu un improvizēt, kas ir īpaši svarīgi tīklošanā. Turklāt svarīgi ir gan tas, ko un kāpēc mēs sakām, gan tas, kā mēs to sakām. Daži padomi iedarbīgas pašprezentācijas veidošanai no tulkotājas, filoloģes un valodas praktiķes Aigas Veckalnes.
Gandrīz visas pašprezentācijas vienmēr sākas ar vārdu un uzvārdu. Tas ir mūsu zīmola nosaukums. Vārds un uzvārds (ne tikai vārds) jāpasaka skaidri, saprotami, skanīgi, pārliecināti, nevis bikli un klusi. Nevajadzētu norīt galotni, bet skaidri izrunāt arī pēdējo zilbi. Pārliecinātai intonācijai vispār ir ļoti liela nozīme pašprezentācijā. Ieinteresē un aizrauj! Tavā sacītajā jāsadzird, ka Tev pašam tas ir svarīgi.
Sekmīgas pašprezetnācijas izveidē var izšķirt vairākus posmus:
- Pirmkārt, ir svarīgi zināt, ko, kam (auditorija) un kāpēc (mērķis) vēlies pateikt.
- Uzraksti visu, ko, Tavuprāt, būtu nepieciešams par sevi pateikt (prasmes, pieredze, atšķirīgais, superspējas, sasniegumi). Velti tam vismaz vienu vai divas stundas.
- Izdzēs visu mazsvarīgo. Rediģē tik ilgi, kamēr paliek pāris teikumi vai rindkopa. Minūtē varam pateikt apmēram 150 vārdu, tātad divās minūtēs tie ir 300 vārdi.
- Sakārto uzrunu. Tai jāatbild uz trim jautājumiem: Kas es esmu? Ko es daru? Ko es meklēju?
- Pielāgo runu auditorijai un pasākumam. Atceries, ka katrā pašprezentācijā jābūt vienam vēstījumam (domai, tematam).
- Izvairies no slengismiem un sarežģītiem vārdiem, kā arī pārāk gariem teikumiem.
- Izlasi runu skaļi. Ir svarīgi izlasīt skaļi, jo sākumā uzrakstītais var izklausīties pārāk “kokaini”.
- Izmēģini pie loga vai spoguļa, ieraksti sevi, ja iespējams. Mēģini tik ilgi, kamēr izklausies dabiski.
- Pievieno pārliecību un komfortu. Jo pārliecinātāki mēs izklausāmies, jo vairāk mūs klausās un jo uzticamāku iespaidu radām.